2b araziler | 2b arazisi | Hazine arazileri | milli emlak

«

»

Mar 30

Bu Yazı bas

GECEKONDULARIN TESPİTİ

 

GECEKONDULARIN TESPİTİ

GECEKONDULARIN TESPİTİ 

Gecekondu Kanunun yürülük tarihinden itibaren belediyelerce 6 ay içinde GECEEKONDU İSLAHI VE TASFİYE BÖLGELERİ  VE SINIRLARI Belediyelerce belirlenir hükmü mevcuttur.Bu kanun 1966 yılında yürülüğe girdiği İçin bu süreler şu anki tarihe göre bizi pek ilgilendirmiyor çünkü aradan 50 in Üstünde bir yıl geçmiştir,biz bugünü kanun şartlarını ayrıca inceleyeceğiz.

Belediyelerce belediye sınırları veya mücavir alanlarda tespit edilen bu gibi İslah bölgeleri veya gecekondu alanları askıya çıkarılarak bir ay süre ile ilan edilir.Bu süreyi takip edip kaçırmamak gerekir aksi halde gecekondu sahibinin İtiraz hakkı kaybolur veya çok zorlaşır.

Belediyelerce tespit edilen gecekonduların sahipleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığına 3 ay içinde makbuz karşılığında beyanname vermiş olmaları gerekmektedir.

Bu Kanuna göre Belediyelerce tahsis edilen arsa üzerine yapılan taşınmazlar 10 yıl süre ile satılamaz ,satış sözleşmesi yapılamaz ve şuuyun giderilmesi talebinde  bulunulamaz.

 

Bir önceki yazımız olan GECEKONDULAR başlıklı makalemizde gecekondu, gecekondu alımı ve gecekondu ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.hazinearazileri.com/gecekondularin-tespiti.html